Jednotlivé prvky stropní konstrukce
Stropní vložky (SVB)
Stropní vložky betonové SVB se používají jako nosná výplň mezi stropními trámci ST. Veškeré stropní vložky SVB jsou vyráběny z mezerovitého betonu s průběžnými dutinami, které lze využít pro rozvody elektro, vody,… Pro jednostranné uzavření dutiny stropní vložky SVB v místě u ztužujícího věnce či příčného ztužujícího žebra (rámu) se používají polystyrénové ucpávky k zamezení zatékání betonu.
SVB 160/480; SVB 160/660; SVB 210/480; SVB 210/660/ SVB260/660
Stropní vložky SVB slouží jako bednění pro následné zmonolitnění konstrukce a jsou během montáže stropu plně pochozí osobami provádějící montáž. V hotové stropní konstrukci plní funkci ztraceného bednění a odlehčují jí.
Stropní destičky (SDB)
Stropní destičky betonové SDB nahrazují stropní vložky SVB v místech, kde by stropní vložky SVB bránily provedení vyztužení, ať už se jedná o věnec na nosných zdech či ztužující žebro (rám) v poli. Stropní destičky lze dělit či krátit řezáním vidiovými kotouči.
SDB 70/480; SDB 70/660
POZOR! STROPNÍ DESTIČKY SDB NEJSOU BĚHEM MONTÁŽE POCHOZÍ!!!
Třmínky a výztuže
Třmínky jsou ohýbaná výztuž, která spolu s ocelovými pruty tvoří armaturu betonovaného prostoru věnců a žeber (rámů). Tzv. armovací koše jsou většinou vázány v místě jejich určení, tzn. na stavbě v místě jejich určení, tzn. na stavbě a jsou propojovány s výztuží stropních trámců ST pro celkové ztužení před zmonolitněním stropní konstrukce.
Řešením ztužujících věnců v místě uložení stropní konstrukce dochází k úplnému spojení věnce se stropem a strop následně působí jako vodorovné deskové ztužení objektu.
Prováděním ztužujících věnců současně s pokládkou stropní konstrukce se šetří jeden pracovní cyklus tj. betonáž a armování ztužujícího věnce před touto pokládkou. Věnce není nutné „bednit“ a zároveň není nutné čekat na vytvrdnutí betonu ve věnci prováděného pod stropní konstrukcí jako při použití stropních panelů.
Stropní trámce… ST, STA a STB
Stropní trámce ST „typové“ tvoří hlavní nosnou část stropu. Skládají se z prostorové ocelové výztuže o únosnosti dle statického návrhu a betonové krycí části, tl. 45 mm a šíře 120 mm, sloužící pro osazení stropních destiček SDB.
Stropní trámce ST je možné použít pro osové vzdálenosti 480 nebo 660 mm.
Při návrhu stropu lze použít více trámců u sebe, dle jeho zatížení, a tím zvyšovat únosnost v daném místě.
Stropní trámce ST „typové“ jsou trámce navržené výrobcem na běžná zatížení stropní konstrukce, tj. mají typovou výztuž a vyrábějí se v délkovém modulu po 200 mm.
Stropní trámce STA „atypické“ se liší od typových stropních trámců ST tím, že se vyrábějí v délkovém modulu po 100 mm. Nemají typovou výztuž, tzn. dodává se s volitelnou spodní výztuží. Vyrábějí se s upravenými konci, tzn. odstraněné krytí nebo obnažená výztuž. Mohou se vyrábět tvz. přibetonované stropní trámce z důvodu zjednodušení bednění stropní konstrukce.
Atypické stropní trámce s odstraněním krytí
Atypické stropní trámce s obnaženou výztuží
Stropní trámce STB „balkónové“ se liší od typových stropních trámců ST tím, že se vyrábějí v délkovém modulu dle zakázky. Nemají typovou výztuž, tzn. dodává se s volitelnou spodní výztuží. Balkónové stropní trámce se vyrábějí skládáním dvou filigránových výztuží, které se překrývají v délce 100 cm. Délka konzoly je libovolná.
Montážní podepření stropních konstrukcí
Pokládka stropních trámců, podepření a nadvýšení stropních konstrukcí. Po osazení stropních trámců ST dle projektové dokumentace PD se pokládají po krajích max. 2-3 řady stropních vložek SVB, které zajistí osovou vzdálenost a zatíží konce stropních trámců ST. Následně se stropní konstrukce podepře montážními výsuvnými stojkami (podpěrami) a nadvýší! Nadvýšení se provádí z důvodu snížení dlouhodobého průhybu a je uvedeno na kladečském plánu stropní konstrukce. Teprve poté lze pokračovat v pokládce SVB a SDB a v montáži stropní konstrukce. Odstranění podpěr je možné až po dosažení požadované pevnosti betonu (monolitického dobetonování), tj. po 28 dnech. V nutných případech a zejména u jednopodlažních staveb je možné po dohodě se statikem tento interval zkrátit na cca 14 dní. V tomto případě je možné odstranit vždy max. každou druhou montážní podpěru. Podobně lze postupovat též u vícepodlažních staveb. Vždy je možné odstranit pouze ty podpěry, které jsou umístěny nad sebou.
Konstrukce BSG musí být během montáže podepřena po úsecích dlouhých max. 1,8 m ve směru rozpětí stropních trámců ST a vzdálenost montážních stojek na hranolu max. 1,5 m od sebe.
Doporučením výrobce je používat ocelové výsuvné stojky (podpěry) nejlépe od výrobců systémových bednění (např. PERI, NOE, DOKA…).
Betonáž stropních konstrukcí
Montáž i betonáž stropní konstrukce musí být prováděna pod odborným dozorem.
K betonáži lze použít betonovou pumpu nebo bádli (nádoba na beton). Betonové stropní vložky SVB musí být před dobetonováním stropních trámců ST a nadbetonováním vyrovnávací vrstvy řádně smáčeny vodou tak, aby nedocházelo k nadměrnému odsávání vody z betonové směsi. Betonáž se provádí za přijatelného počasí od 5 °C do 25 °C (ne za přímého slunečního svitu). Betonovou směs je nutné při zpracování řádně zhutnit okolo stropních trámců ST a v ploše stropních vložek SVB (ideální je použití vibračních plovoucích latí). Míchání betonových směsí na stavbách v maltových míchačkách se nedoporučuje, neboť nedojde k řádnému promíchání betonové směsi a ta pak není dostatečně kvalitní.
Minimální třída betonu pro betonáž stropní konstrukce: C20/25XC1 dle ČSN EN 206.